efainlacluj.ro

Doar 4 lei pentru 90 de minute de transport public în Cluj-Napoca. CTP propune o grilă tarifară mai simplă, cu abonamente flexibile

Compania de Transport Public (CTP) Cluj-Napoca a pus în consultare publică o nouă grilă tarifară care aduce, ca noutate principală, biletul de 90 de minute la prețul de 4 lei, valabil pe toate liniile urbane și cu schimburi nelimitate între autobuze, troleibuze și tramvaie, în intervalul de valabilitate. Propunerea este în dezbatere în perioada 3–15 septembrie 2025.

Ce se schimbă

  • Simplificare majoră: numărul titlurilor de călătorie scade de la 26 la 15, pentru o ofertă mai ușor de înțeles.
  • Bilet nou, mai util: 4 lei / 90 min – înlocuiește actualele bilete de 1 călătorie și de timp (30/60 min).
  • Abonamente scurte și medii: apar 24h (12 lei), 72h (30 lei) și săptămânal (40 lei).
  • Opțiuni pe termen lung: 6 luni (650 lei) și 1 an (1.250 lei), pentru cei care folosesc frecvent transportul public.
  • Urban + Metropolitan: noile abonamente acoperă atât rețeaua urbană, cât și liniile metropolitane – utile navetiștilor din comunele din jur.

Prețuri propuse (selecție)

  • Bilet 90 min: 4 lei
  • Abonament 24h: 12 lei
  • Abonament 72h: 30 lei
  • Abonament săptămânal: 40 lei
  • Abonament lunar urban: 130 lei
  • Abonament lunar urban + metropolitan: 250 lei
  • Abonament 6 luni: 650 lei
  • Abonament 12 luni: 1.250 lei
  • Abonament social (lunar): 100 lei

„Vinerea Verde” continuă

Programul „Vinerea Verde – STOP! Azi mașina stă pe loc!” rămâne în vigoare: în fiecare vineri transportul public este gratuit pe raza municipiului Cluj-Napoca și în comunele Florești, Apahida, Baciu și Gilău.

Read Previous

Ioan-Aurel Pop: ”Să îți iubești țara, să fii naționalist, nu exclude să fii un bun european.”

Read Next

Festivalul Stradal WonderPuck 9 a reunit peste 30.000 de spectatori în centrul Clujului