efainlacluj.ro

El este adjutantul erou care a salvat 5 persoane in urma accidentului grav de la Poieni! 🙏

El este Cătălin. Un OM care merită toată aprecierea noastră!

Aseară se întorcea spre casă cu soția și cei 2 frățiori pe care îi crește de mici.

„Ai mei sunt mari și s-au mutat la casele lor. De când au plecat, mi s-a părut prea singură casa și în plus, când am aflat de situația grea a celor doi frați, nu am putut sta indiferent. Sunt ca ai noștri acum” — ne-a mărturisit, emoționat, Cătălin.

Veneau de la Cluj-Napoca, din plimbare, și au trecut și prin Huedin, unde trebuie de fiecare dată să oprească și în fața Detașamentului „unde lucrează tati”, că altfel e tărăboi mare, apoi continuau drumul spre casă.

La un moment dat, în localitatea Poieni, chiar în fața mașinii lor, un microbuz cu călători s-a izbit de un camion.

A oprit imediat.

  • Voi rămâneți aici, cu mama, până merg eu să îi ajut!

Cum a ieșit, a și sunat în dispecerat:

  • Sunt adjutant Spătaru de la Detașamentul Huedin! Am ajuns în Poieni, la locul unui accident! Încep evaluarea victimelor!
  • Cătălin, tu nu ai ieșit din tură dimineață? — l-a recunoscut colegul din dispecerat.
  • Ba da, sunt cu familia. Rămâneți în telefon! Avem 6 victime în microbuz, dintre care 3 în stare gravă și 1 în camion!
  • Rămâi cu ei! Încearcă să îi ții în viață, echipajele sunt pe drum!

Și-a făcut loc printre fiare, pentru că ușile erau blocate și a evaluat victimele.

  • Unde vă doare?
  • Picioarele! Vreau să ies! Scoate-ne de aici!

Între timp mai mulți oameni s-au adunat în jurul accidentului.

  • Pot să ajut cu ceva?
  • O trusă medicală! Cel de aici sângerează abundent!

În timp ce Cătălin îl pansa, 2 ambulanțe care se întorceau cu pacienți au oprit.

Cu ajutorul celor de la ambulanță, a reușit să ajungă și la victimele din spate.

În toată agitația, nu a simțit când salvatorii au ajuns lângă el. Erau chiar colegii lui, de la Huedin.

  • Cătălin tu ești? Rămâi acolo și montează-i gulerul cervical!
  • Ușile sunt blocate, iar ei au picioarele prinse! Nu pot să ajung la ultimul! E căzut jos, printre banchete și nu răspunde!
  • Îi scoatem imediat!

În scurt timp, pompierii au reușit să îi extragă pe toți, dar pentru ultimul, în ciuda manevrelor de resuscitare aplicate, nu s-a mai putut face nimic.

După ce s-a asigurat că celelalte victime sunt în siguranță, Cătălin s-a întors la ai săi.

  • De ce plânge tati? — au întrebat-o copiii pe mama. I-a salvat pe oamenii aceia!
  • Da, dar nu a reușit să îi salveze pe toți… Pentru pompieri este greu de suportat când sunt atât de aproape și totuși neputincioși.

Felicitări, salvatorule! Datorită ție cinci oameni trăiesc!

DSU #IGSU #pompierii #salvatorii #mereuladatorie

Sursa: ISU CLUJ

Read Previous

Program special la Transportul in Comun cu ocazia Derbyului dintre CFR Cluj si U Cluj! Detalii aici

Read Next

VIDEO. Parcul Natural Apuseni abunda inca de specii de interes conservativ sau specii de interes comunitar.