efainlacluj.ro

U Cluj, joacă azi un meci crucial pentru finala Cupei României împotriva Oțelului Galați.

Universitatea Cluj se pregătește de meciul împotriva Oțelului Galați, într-un meci programat pentru azi seara la ora 20:30, la Galati, unde gazdele nu au suferit nicio înfrângere pe teren propriu în 2024.

Pentru “U” Cluj, obiectivul este clar: să se impună și să avanseze în finala Cupei României, unde îi va întâlni pe cei de la Corvinul Hunedoara.

Ambele echipe au avut parcursuri impresionante în drumul lor către această fază a competiției. Oțelul Galați a ocupat locul secund în grupa preliminară, învingând echipe de calibru precum FCU Craiova sau Dinamo, și a continuat să impresioneze în sferturi, câștigând împotriva Universității Craiova, în deplasare, cu un gol marcat din penalti.

Pe de altă parte, Universitatea Cluj a dominat grupa preliminară și a trecut de Hermannstadt în sferturi, cu o victorie la limită pe teren propriu. Cu toate acestea, înaintea acestui duel crucial, forma echipelor a fost contrastantă, cu Oțelul remizând în ultimul meci și “U” Cluj suferind o înfrângere acasă.

Cu toate că Oțelul Galați se bucură de susținerea ferventă a suporterilor săi pe teren propriu, Universitatea Cluj nu este dispusă să cedeze ușor. Cu un palmares de nicio victorie pe teren străin în 2024, “U” Cluj va dori să-și schimbe destinul și să-și asigure un loc în finala Cupei României.

Istoricul întâlnirilor directe dintre cele două echipe în acest sezon sugerează un duel echilibrat, cu o remiză și o victorie a Oțelului Galați.